TAPU KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN AFGANİSTAN ARAZİ İDARESİ İÇİN DÜZENLEDİĞİ KADASTRO EĞİTİMİNE DERNEĞİMİZ HARMİAD’TA KATILDI.

Kardeş ve dost ülke Afganistan devletinin Arazi İdaresi Kurumu yönetici personeli için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından İzmirde, modern kadastro uygulamaları ve ülkemizde gerçekleştirilmekte olan Kadastro Modernizasyonu uygulamaları hakkındaki 2 haftalık eğitim programı son gün değerlendirme oturumuna derneğimiz HARMİAD davet edilmiştir.
Derneğimiz başkanı ve derneğimiz yurtdışı kadastro hizmetleri komisyonundan iki kişi ve üyelerimizden fotogrametrik yöntemle harita üretimi yapmakta olan 2 firmamız temsilcisi ile katılım sağlanmıştır.
Dernek başkanımız, derneğimizin kuruluş amacı, vizyonu ve üyelerinin Türk harita sektöründeki konumları hakkında özlü bilgi verdikten sonra özel sektörün kadastro faaliyetlerinin gerçekleştirilmesindeki avantajlarını önemle vurguladı. Afganistan devletinde gerekli güvenli ortamın sunulması durumunda, üye şirketlerin edindikleri kadastro tecrübesi, sahip oldukları donanım, yazılım ve nitelikli personel ile kardeş ülke Afganistanda da modern kadastro uygulamaları konusunda hizmet verebileceklerini belirtti. Kadastro uygulamaları bakımından Ülkemizde son 10 yılda gerçekleştirilmiş olan gerek tesis kadastrosunun tamamlanması gerekse de mevcut grafik/klasik yöntemlerle yapılmış olan köhne kadastronun yenilenmesi hususunda çok büyük çaplı kadastro çalışmaları gerçekleştirildiğinden Türk harita – kadastro özel sektörünün gelişmiş ülkelerdeki sektöre göre hızlı mobilizasyon ve tecrübeli teknik personel açısından çok avantajlı bir konuma sahip olduğu da ayrıca vurgulanmıştır.
Dernek üyemiz 2 firma uzmanları firmalarının gerek fotogrametrik yöntemle haritalama gerekse de firmalarının gerçekleştirdikleri kadastro projeleri hakkında sunumlarını gerçekleştirmeleri akabinde misafir katılımcı, TKGM personeli ve derneğimiz katılımcıları toplu resim çektirdiler. Organizasyonda emeği geçen kurum yetkililerine ve tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

IMG_5166 IMG_5191 IMG_5208 IMG_5222 IMG_5229 IMG_5237 IMG_5243